Poznámka...

Některé jednotlivé závody mohou mít své odlišné kategorie a pravidla, avšak pro celkové hodnocení šumperského poháru platí pravidla a rozdělení do kategorií uvedené zde!

Pravidla 2011

Ke stažení: pravidla (*.doc), pravidla (*.pdf) a rozpis závodů (*.xls)

1) Soutěží se podle platných soutěžních pravidel ČSC MTB

2) Závody jsou určeny pro širokou amatérskou sportovní veřejnost

3) Do celkového hodnocení se každému závodníkovi započítává 10 nejlepších umístění

4) Do celkového žebříčku se zařadí závodníci, kteří absolvují alespoň 3 závody

5) Každý závodník musí být po celou sezónu zapsán pouze v jediné kategorii.

6) Pokud by byl zapsán ve více kategoriích, do celkového hodnocení bude zařazen v kategorii odpovídající ročníku narození (Pořadatel závodu je oprávněn ve výjimečných případech umožnit start dítěti do 18 let v nejbližší vyšší kategorii, než kam náleží, a tento výsledek se i počítá do ŠPKMTB. Toto dítě zároveň může stejný závod jet i ve své správné kategorii, pokud jde o dvě různé jízdy neprobíhající současně; tento výsledek se také započítá do ŠPKMTB)

7) Při nedodržení kategorie dle ročníku narození opraví výsledek výsledkář poháru, kromě případu popsaného v předchozím bodě. Jel-li závodník kratší nebo jednodušší jízdu, než měl, nebo pokud jeho výsledek nelze jednoznačně zařadit na správné místo do správné kategorie kvůli nemožnosti objektivně porovnat výsledky, tento výsledek se do ŠPKMTB nepočítá

8) Bodování
a) Do celkového žebříčku se boduje prvních 16 závodníků z každé kategorie
b) 1.místo = 20 bodů, 2.místo = 17 bodů, 3. místo = 15 bodů, 4.místo = 13. bodů, 5.místo = 12 bodů, 6. místo = 11 bodů, 7. místo = 10.bodů, ...
c) v případě že se v rámci jednoho závodu (týká se maratonů) zároveň jede více tratí (např.: 30,50,80 km), tak se do bodování ŠPKMTB započítává umístění pouze pro závodníky na nejdelší trase vypsané pro danou kategorii, (neurčí li pořadatel závodu toto v propozicích jinak)ostatní (kratší) trasy se nezapočítávají!!!
d) Finálový závod bude bodován 1,5 násobkem bodů (VC MTB Bludov)
e) Mistrovský závod bude bodován 2 násobkem bodů (Králecký Úvoz)

9) Role a kompetence
a) Závody ŠPKMTB probíhají v duchu fair play. Jelikož se jedná o místní amatérské závody, všechny případné spory se snažíme řešit především přátelskou domluvou. Následující body popisují základní rozdělení kompetencí

b) Závodník,
• který vzdal a nepokračuje v závodě při průjezdu cílem musí jasně a srozumitelně oznámit cílovým rozhodčím, že závod vzdal a oznámit jim svoje startovní číslo.
• Závodník musí mít po celou dobu jízdy v závodě na hlavě přilbu. Porušení tohoto pravidla je důvodem okamžité diskvalifikace.
• Je povinen upozornit pořadatele na nedodržování pravidel.
• Startuje v závodech na vlastní nebezpečí
• Doporučuje se lékařská prohlídka a individuální pojištění

c) Pořadatel závodu je odpovědný za celý průběh závodu. Do toho spadá i zpracování a doručení propozic. Vypsání jednotlivých kategorií pro závod, zajištění průběhu závodu, sestavení výsledkové listiny závodu.
• Propozice musí být doručeny v elektronické podobě webmasterovi ŠPKMTB popř. výsledkáři poháru nejpozději 14 dnů před plánovaným závodem. (Při nedodržení může Soutěžní výbor poháru rozhodnout o vyřazení závodu z ŠPKMTB) Musí obsahovat datum, místo startu a prezentace, hodinu startu, vypsané a bodované kategorie, délku tratě pro jednotlivé kategorie, startovné, kontaktní osobu, plán a popis tratě.
• Výsledková listina musí být odevzdána výsledkáři poháru ve standardním formátu, (který určuje výsledkář poháru – vzor bude ke stažení z webstránek) nejpozději 7 dnů od ukončení závodu. Pořadatel musí do výsledkové listiny zahrnout všechny prezentované účastníky a to i v případě že byli diskvalifikováni či nedojeli. (Při nedodržení může Soutěžní výbor poháru rozhodnout o vyřazení závodu z ŠPKMTB).
• Bez použití cyklistické přilby nesmí pořadatel připustit závodníka na start.
• Musí zajistit dostatečné značení tratě a dohled nad regulérností závodů.
• Musí zajistit alespoň základní zdravotnické zabezpečení
• Doporučená délka XC závodu podle kategorií – čas vítěze:
• Muži A,B,C a Junioři: do 90 minut , Ženy A,B a muži D: do 75 minut , Starší žáci: 30-40 minut , Starší žákyně: 20-30 minut , Mladší žáci: 20-30 minut , Mladší žákyně: 15-20 minut
• V XC závodech končí závod všem závodníkům nejpozději okamžikem, kdy poprvé dokončí celé kolo po projetí vítěze – prvního závodníka v cíli s plným počtem kol. (Tj. i když nedojeli všechna pro ně vypsaná kola, dál už nepokračují. Pořadatel musí závodníky v cíli srozumitelně upozornit, že už dál nemají jet!) Pořadatel závodu má právo toto upravit i jinak, musí to však výslovně uvést v propozicích závodu.
• V ostatních typech závodů kromě XC jedou závodníci vždy celou délku trati vypsanou v propozicích pro jejich kategorii.
• Pro juniory a juniorky (16-18 let) se doporučuje nepřekračovat maximální délku trati 50 km. Pořadatel závodu může proto z kategorie „Ženy A“ oddělit závodnice do 18 let a vypsat jim samostatnou podkategorii nazvanou Juniorky. V tom případě se do poháru budou přidělovat body za obě tyto podkategorie (kratší do 18 let, delší od 19 let – obě dostanou body 20,17,15…).
• Pořadatel závodu má právo poslat pomalejší závodníky do cíle předčasně – dle aktuálních podmínek na trati, počasí apod. Závodníci se zkráceným závodem budou ve výsledkové listině uvedeni vždy až za těmi, kteří jeli celou/delší trať.
• Pořadatel může závod v propozicích vyhlásit bez dětských kategorií. Pak ale nebudou tyto vynechané kategorie bodovány do poháru, i kdyby se pořadatel nakonec rozhodl dětem závod uspořádat.
• Závody se jedou za plného silničního provozu, jehož pravidla se účastníci přihlášením do závodu zavazují dodržovat.
• Pořadatelé neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé v souvislosti se závodem.

d) Výsledkář poháru má na starosti vkládání výsledků závodů do poháru a bodování závodníků v poháru, k tomu používá dostupné elektronické prostředky. V případě zjištění chyb či nedostatků ve výsledkové listině závodu výsledkář poháru toto konzultuje s pořadatelem závodu a má právo výsledky upravit tak, aby byly v souladu s pravidly poháru. Toto právo se vztahuje zejména na opravu zařazení závodníků kategorií.
e) Protest proti výsledku závodu je možno reklamovat u pořadatele závodu do 48h po zveřejnění výsledků. Dohodnuté opravy výsledků sdělí pořadatel závodu výsledkáři poháru. (podání protestu může pořadatel závodu v propozicích podmínit finančním vkladem, který propadá ve prospěch pořadatele při neuznání protestu)
f) Soutěžní výbor poháru je nejvyšší instance v ŠPKMTB. Má konečné slovo ve všech rozhodnutích, která nejsou výše jmenována a předána do kompetence pořadatele závodu nebo výsledkáře poháru.
g) Výsledkáři poháru jsou: Jiří Kessler, Aleš Keprt (kontakty na úvodní stránce webu)
h) Soutěžní výbor poháru: Jiří Kessler, Vladislav Kulík, Ladislav Kohout (kontakty na úvodní stránce webu)
i) Webmaster: Rostislav Nétek (kontakty na úvodní stránce webu)

10) Kategorie
a) Zařazení do kategorie je dle ročníku narození, nikoliv podle tříd, ani podle dožitého roku. Kategorie tudíž zůstává po celý rok shodná
b) Každý pořadatel může vyhlásit své kategorie dle uvážení, které však nebudou bodované do seriálu

c)

Kategorie

Věk

Ročník narození

předžáci; předžačky

do 10 let včetně

2001 a mladší

mladší žáci a žákyně

11 - 12 let

1999 - 2000

starší žáci a žákyně

13 - 15 let

1996 - 1998

junioři

16 - 18 let

1993 - 1995

muži A

19 - 29 let

1982 - 1992

muži B

30 - 39 let

1972 - 1981

muži C

40 - 49 let

1962 - 1971

muži D

50 a více let

1961 a starší

ženy A

16 - 34 let

1993 – 1977

ženy B

35 a více let

1976 a starší


d) Pořadatel má právo pro účely vyhlášení svého závodu přiřadit kategorii, ve které se nesejde minimální počet tří závodníků do kategorie nejblíže vyšší. Ovšem musí tyto závodníky ve výsledkové listině označit tak aby bylo možno takovéto závodníky regulérně obodovat v jejich správné kategorii do ŠPKMTB.

11) Závěrečné vyhodnocení ŠPKMTB pořádá Berst vleky Hynčice a proběhne 28.10.2011 místo bude upřesněno.